יום חשוב שעלינו לחגוג הוא השמיני במרץ, יום חשוב לכל אישה, שהוא יום האישה הבינלאומי.

האירוניה היא שביום שאנו מציינים את החשיבותה של מעמדה האישה, עוצמתה, חוזקתה אנחנו אולי השנה, יותר משנים קודמות, לצערנו נזכרים שנשים עדין סובלות מהטרדות ואפליה בצורות שונות וחלק מהחברה בוחרת להתעלם מהבעיה. בסין עדיין קיים המנהג של ״לידה סלקטיבית״; בארצות שונות עדין אסור לבנות להתקבל לבתי הספר ולרכוש השכלה; מדינות מסויימות מענישות נשים שנאנסו כי זו נחשבת ל״בוגדת״ על עצם קיום יחסי מין מחוץ לנישואים ונשים שעברו אונס נשאלות ״מה הן לבשו?״ . נשים וגברים לא מקבלים את אותו שכר על אותה משרה בדיוק …הגיע הזמן שנשים יקבלו יחס שווה וישמיעו את קולן ודעתן מבלי לחשוש. ישנן מדינות וישנם עמים בהם אין לאשה זכות להביע את דעתה או אפילו לומר אותה בציבור.

הכוונה לא לפמיניזם אלה להומניזים.

השנה היום הזה קיבל עוצמה עולמית בעקבות האירועים של השנה החולפת, קמפיין metoo# שהכה גלים בכל העולם, והגיע גם אלינו לארץ, תרם לתנועה העולמית למען האישה.

בארה"ב, ובשאר העולם, החלו להקים תונועות דומות שנותנות לנשים אומץ לספר את מה שעבר עליהן. דבר זה מעודד מודעות לנושא ההטרדות מיניות. שיח על הטרדות מיניות מוביל לשיח על מעמד האישה וכך מוביל גם לשיח על חוסר שיוויון כגון: חוסר שיוויון בשכר ועל חוסר יצוג שווה של נשים בכנסת ובוועדות חשובות. בלי שיח ציבורי לא ישימו לב לבעיה, לא יאבקו עליה, לא יתקוממו ולא תהיה מהפכה.

אין ספק שמעמד האישה בישראל הוא טוב לעומת מדינות רבות בעולם ובפרט במזה״ת אבל שוב ישנם דברים שאנחנו יכולים להשתפר בהם וביום שכזה חשוב לזכור דבר אחד – אישה לא פחות טובה מגבר היא גם לא יותר טובה אישה היא אישה …נקודה.

 

 

תהני,

המגלות

 

 

 

 

No more articles